Вакцинація та алерген-специфічна імунотерапія (СІТ)

Домашня / Популярні статті / Вакцинація та алерген-специфічна імунотерапія (СІТ)

На сьогоднішній день алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ) успішно використовується для терапії алергічних риноконюнктивітів, алергічної астми, атопічного дерматиту та при системних алергічних реакціях на ужалення перетинчастокрилих (ос, бджіл), тобто при IgE-опосередкованих захворюваннях. У нашій країні АСІТ розроблена і впроваджена академіком А. Д. Адо і його співробітниками. Дана методика передбачає введення в організм хворого алергену, за чутливості до якого спостерігаються ті або інші клінічні прояви. При цьому дотримується зростаюче дозування.

АСІТ викликає клінічну та імунологічну толерантність, володіє тривалою ефективністю і може запобігти прогресування алергічного захворювання, таким чином, покращуючи якість життя пацієнта. Враховуючи ризик виникнення системних алергічних реакцій у ході проведення АСІТ, а також ряд особливостей цього виду лікування, проводити його може тільки лікар алерголог-імунолог, який має достатній досвід і знання прийомів специфічного обстеження і лікування.

Необхідність проведення вакцинації під час СІТ визначає лікар-алерголог. Бажано проводити планову вакцинацію за 1 місяць до початку  СІТ або, при можливості, перенести терміни вакцинації на період після закінчення СІТ. Вакцинація не проводиться на 1 етапі нарощування дози. При довгостроковому проведенні СІТ (в режимі «без зупинки» протягом 3 і більше років) на 2 етапі підтримуючої терапії можливо проведення вакцинації при дотриманні наступних умов:

  • не слід проводити СІТ і профілактичну вакцинацію в один день;
  • вакцинація проводиться не раніше, ніж через 2 тижні після прийому алергену;
  • наступний прийом алергену проводиться не раніше, ніж через 2 тижні після вакцинації (при відсутності побічних реакцій на введення вакцини).