Техніка проведення шкірних проб з алергенами

Домашня / Популярні статті / Техніка проведення шкірних проб з алергенами

Усі маніпуляції з алергенами ( постановка шкірних проб, приготування розведень алергенів тощо) повинні проводитись у спеціальній витяжній шафі в асептичних умовах! Перед проведенням шкірних проб з алергенами  ознайомтесь з інструкцією по застосуванню препаратів. Перевірте назву алергену, кількість  PNU в 1 мл, термін придатності алергену, тест-контрольної рідини та розчину гістаміну. Переконайтесь в цілісності флаконів та герметичності їх упаковки. З діагностичною метою препарати  використовують для постановки  шкірних  (методом прик-тесту і, в сумнівних випадках, методом скарифікації) і провокаційних  (внутрішньошкірних, назальних) проб. У хворого, що має підвищену чутливість до даного алергену, виникає реакція негайного  пухирного типу (позитивний результат). Постановку шкірних проб проводять з алергеном, що містить (10.000±2.000) PNU в 1 мл. У пацієнтів з високим ступенем сенсибілізації      доцільно застосовувати концентрації алергенів у 10-100 разів менші і проводити тестування декілька разів з застосуванням концентрацій алергенів, що поступово зростають.

Шкірні проби проводять металевими або пластиковими ланцетами для прик-тесту (при необхідності постановки скарифікаційних проб – металевими скарифікаторами).

Діагностика алергенами у дітей не відрізняється від такої у дорослих, але кількість алергенів, що вводяться з діагностичною метою, не повинна перевищувати віку дитини.

Виконання прик-тесту

Прик-тест (тест-укол) є високотехнологічним, уніфікованим методом, практично виключає неспецифічні реакції за рахунок подразнення шкіри, реакції її судин. У світі прик-тест є найбільш розповсюдженим варіантом шкірних проб. Враховуючи особливості алергії до комах методом вибору при шкірному тестуванні є саме прик-тест.

Постановку прик-тесту проводять на внутрішній поверхні передпліччя (при неможливості – на шкірі спини). Дорослим одночасно дозволяється проводити до 30 проб з різними алергенами, окрім видів, що входять до складу комплексного препарату. Шкіру протирають 70% розчином етилового спирту і просушують. Металевий ковпачок флаконів (з алергенами, тест – контрольною рідиною та розчином гістаміну) протирають спиртом і видаляють стерильним пінцетом разом з гумовою пробкою. На флакон одягають стерильну кришку-крапельницю, яка входить до комплекту алергенів. Потрібно слідкувати за тим, щоб кришка-крапельниця постійно була закрита ковпачком, що обмежує доступ повітря у флакон.

На дезинфіковану шкіру за допомогою кришок-крапельниць наносять по одній краплі досліджуваного алергену, тест-контрольної  рідини та 0,01% розчину гістаміну з інтервалом у 2 см послідовно від ліктя. Після нанесення флакони з діагностичними розчинами прибирають у холодильник, тривале перебування алергенів при кімнатній температурі є вкрай небажаним! Стерильними  одноразовими ланцетами для прик-тесту, окремими для кожного алергену та кожного хворого, проводять прокол шкіри до упору обмежувача ланцетів через краплі  нанесеного алергену, тест-контрольної рідини та розчину гістаміну (позитивний контроль). Вітчизняними пластиковими ланцетами, враховуючи специфіку їх конструкції, доцільно проводити прик-тест з обертом ланцету на 180-360о (ротаційний прик-тест), що поліпшує доступ алергену до шкіри. Через 5-10 хвилин стерильними ватними тампонами промокають надлишок кожної рідини в місці проколу (ватний тампон повинен  бути окремим для кожної рідини).

Оцінка шкірних проб методом прик-тесту

Оцінку шкірних проб методом прик-тесту  проводять через 15-20 хвилин (реакція негайного типу). Про специфічну реакцію на алерген судять лише при відсутності реакції на тест-контрольну  рідину та  при  наявності позитивної реакції на гістамін. Папула при позитивних реакціях на прик-тест є дещо меншою, ніж при скарифікаційних пробах, у зв’язку з чим вона повинна оцінюватись таким чином:

Типи алергічних реакцій Розмір папули, мм
негативна 0
сумнівна 1 – 2
позитивна 3 – 7
виражено позитивна 8 -12
гіперергічна 13 і більша

Скарифікаційні шкірні проби

Скарифікаційні шкірні проби ставлять на внутрішній поверхні передпліччя (при неможливості – на шкірі спини).  Одночасно дорослим дозволяється проводити до 15 проб з різними інсектними алергенами, окрім видів, що входять до складу комплексного препарату. Шкіру протирають 70% розчином етилового спирту і просушують. За допомогою кришок-крапельниць наносять по одній краплі досліджуваного алергену, тест-контрольної  рідини та 0,01% розчину гістаміну з інтервалом у 2 см послідовно від ліктя.

Стерильними  одноразовими скарифікаторами, окремими для кожного алергену та кожного хворого, наносять по дві паралельних подряпини через краплі алергену, тест-контрольної рідини та розчину гістаміну (позитивний контроль) довжиною по 5 мм так, щоб не пошкодити кровоносних судин шкіри. Через 5-10 хвилин стерильними ватними тампонами промокають надлишок кожної рідини в місці подряпини (ватний тампон повинен  бути окремим для кожної рідини).

Оцінка результатів скарифікаційних проб

Оцінку скарифікаційних шкірних проб  проводять через 15-20 хвилин (реакція негайного типу). Про специфічну реакцію на алерген судять лише при відсутності реакції на тест-контрольну  рідину та  при  наявності позитивної реакції на гістамін. Реакція повинна оцінюватись таким чином:

Типи алергічних реакцій Розмір папули, мм
негативна 0
сумнівна до  3
позитивна 5 – 10
виражено позитивна 11 – 15
гіперергічна  16 і більша