Показання для застосування алергенів у вигляді розчинів

Домашня / Популярні статті / Показання для застосування алергенів у вигляді розчинів

Основними показаннями для використання алергенів у вигляді розчинів є специфічна діагностика алергічних захворювань шляхом виявлення сенсибілізації до алергенів групи пилку рослин, побутових, епідермальних, інсектних та інших алергенів та алерген-специфічна імунотерапія гіперчутливості до певних алергенів.

Існує безліч способів діагностики алергії. Правильний діагноз можна поставити тільки після комплексного обстеження і ніколи — після одного аналізу. З діагностичною метою препарати  використовують для постановки  шкірних  проб методом прик-тесту (допускається проведення скарифікаційної проби та провокаційних  (назальних, кон‘юнктивальних, інгаляційних тощо) тестів).

Алерген-специфічна імунотерапія гіперчутливості до пилкових алергенів проводиться хворим, у яких встановлено сенсибілізацію до даних  алергенів методом шкірних проб.

Проведення алерген-специфічної імунотерапії показано у випадках, коли:

  • підтверджено IgE-опосередкований характер захворювання;
  • захворювання має тривалий перебіг з вираженими клінічними проявами;
  • існує чітке підтвердження ролі алергенів групи пилку рослин;
  • неможлива повна елімінація алергену;
  • у наявності  є потрібні стандартизовані алергени.

Для АСІТ відбирають алергени, елімінація яких неможлива (пилок рослин, кліщі домашнього пилу, спори грибів, отрута комах) і які, поза сумнівом, провокують симптоми алергічного захворювання у даного пацієнта.

Клінічно значущий алерген з переліку тих, до яких встановлена підвищена чутливість, виявляють алергологи, аналізуючи дані алергологічного анамнезу, шкірних проб, провокаційних тестів.

Обов’язковою умовою призначення АСІТ є попередня оцінка індивідуальної чутливості хворого до лікувальних форм алергенів, яка проводиться методом внутрішньошкірного або прик-титрування десятикратными розведеннями алергену. АСІТ починають з розведення, викликав першу сумнівну або слабоположительную реакцію. Щоб уникнути одержання хибнонегативних реакцій шкіри перед проведенням тестування рекомендують відмовитися від застосування антигістамінних препаратів на 1-14 днів (в залежності від препарату, що приймається хворим), не допускається також введення препаратів адреналіну протягом доби.

При наявності у пацієнта підвищеної чутливості до декількох алергенів можна використовувати для лікування суміші алергенів. Так як концентрація кожного з алергенів в суміші зменшується, це ускладнює досягнення оптимальної дози головного алергену. Внаслідок цього ефект АСІТ, проведеної сумішшю алергенів, настає пізніше. Необхідно пам’ятати, що не слід змішувати неспоріднені алергени, так як вони можуть мати взаємно переважну активність (наприклад, пилкові алергени деградують при змішуванні з алергенами із кліщів домашнього пилу, цвілі, тарганів).