ПЕРЕДУМОВИ СТВОРЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА

Домашня / ПЕРЕДУМОВИ СТВОРЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА

ПЕРЕДУМОВИ СТВОРЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА
Історія створення підприємства безпосередньо пов’язана з історією розвитку алергологічної служби в Україні. Після розпаду СРСР алергологічна служба України залишилася без препаратів алергенів, які раніше завозилися з Росії, тобто, повноцінно функціонувати не могла. З 1992 року взагалі настав «колапс» алергологічної служби: кожен алерголог намагався вирішувати питання поставок препаратів алергенів власним шляхом, процвітала контрабанда, багато алергологів працювали без алергенів. 
Такий стан речей в алергологічній службі України був неприйнятним і якщо державі і Міністерству охорони здоров’я було якось не до цього, то науковій групі, яка працювала в рамках наукової господарськодоговірної лабораторії екологічної імунології та алергології під керівництвом доктора медичних наук Бориса Пухлика, це було небайдуже. Тоді перед співробітниками Борис Михайлович і поставив мету: створити виробництво алергенів в Україні, тим більше, що у нього був певний досвід співпраці з НДАЛ АМН СРСР під керівництвом академіка А.Д. Адо, де розроблялися перші радянські алергени. До того ж, лабораторія, яка раніше успішно працювала в сфері чорнобильської проблеми, залишилася не тільки без мети, але і без фінансування.
Так склалося, що господарсько-договірна лабораторія екологічної імунології та алергології, в якій в різний час працювало близько 40 вчених, лікарів та лаборантів і яка лягла в основу майбутнього підприємства «Імунолог», не мала ніякого приміщення для роботи. І тут на допомогу прийшов наш великий друг, розумник і добряк, Боря Коган.
Професор – антрополог Борис Коган, з легкої руки якого в Вінницькому медінституті став бурхливо розвиватися науковий напрям антропогенетики і морфології розвитку, вперше в Україні створив банк близнюків (понад 3000 пар!), сформував спілку вчених різних спеціальностей, яких він «заразив» антропологією. За своє коротке життя (прожив всього 55 років) підготував понад 30 учнів – докторів і кандидатів наук.  Спочатку він прихистив нас в одній з кімнат своєї «підземної» лабораторії, хоча сам відчував гостру потребу в площах. Потім, коли був побудований за його проектом і при його найактивнішій участі ЦНДЛ медінституту, виділив нам в ньому 3 хороших кімнати. Але, звичайно, справа не тільки в кімнатах. На кожному нашому «крокові», а на самому початку створення препаратів алергенів нам була потрібна допомога у всьому, він завжди простягав руку допомоги. І не тільки в службових справах, а й у особистих.
Світла пам’ять цій Людині!
У підсумку, невеликий колектив однодумців в квітні 1993 року створив підприємство ТОВ «Імунолог» в місті Вінниці, став єдиним мікропідприємством, яке поставило таку амбітну мету: створити українські препарати алергенів. Біля його витоків, крім керівника, стояли і такі фахівці, як В.М. Гонько, Є.М. Синьов, В.О. Дзюбенко, С.В. Ланова, Н.А. Прищепа і деякі інші.Постійна мотивація з боку видатного вченого світового рівня чл. кор. НАМНУ Е.Ф. Чернушенко, складний літературний пошук (дані про виробництво чого-небудь, як правило, є закритими), заочна допомога ряду російських колег (проф. А.В. Богова, проф. Б.Н. Райкіс), доброзичливе ставлення з боку тодішнього Міністра охорони здоров’я України Ю.П. Спіженко, голови Фармкомітету України З.І. Шарикіної, вимогливе і разом з тим справедливе ставлення керівників імунобіологічної галузі країни допомогло співробітникам повірити в свої сили, в 1994 році випустити перші вітчизняні алергени (алерген з домашнього пилу і 2 найменування пилкових алергенів).
Початковий спектр діагностичних і лікувальних алергенів, який необхідно було створити, визначили, виходячи з існуючого в СРСР стереотипу, неодноразово проводилися опитування алергологів країни. Довелося також створювати «банк» серій домашнього пилу, збираючи пил у хворих на респіраторні алергологічні захворювання (АЗ). Чи не такою простою справою виявилося виготовлення епідермальних і харчових алергенів під час відсутності будь-яких стандартів.